Hapësira e Fëmijëve

Aktivitetet dedikuar fëmijëve do të mbahen përgjatë gjith festivalit, datë 28, 29 dhe 30 Prill. Do të nisin ditën e Premte 18:00 deri në orën 19:00. Dhe do të rinisin ditën e Shtunë dhe të Dielë paradite nga ora 11:00 deri 13:00.
Aktivitetet do të shoqërohen me muzikë animatorë dhe shumë lojra argëtuese. Festa e Balonave, konkursi i krijimit të balonës. Fëmijëve do u jepet mundësia të krijojnë balonat e tyre me mjete të riciklueshme si letër dhe shkopinj druri, të cilat më pas do pikturohen nga ata vet. Lojrat popullore, lojrat e fëmijërisë do të mbahen gjithashtu përgjatë festivalit nën kujdesin e Bashkisë Përmet.

Balona me Gaz

Balona e madhe me gaz, do të pozicionohet në qendrën e qytetit dhe do tu japë mundësinë të pranishmëve të shijojnë bukurinë e qytetit të Përmetit, gjatë ngritjes dhe uljes së komanduar.
Balona do të nisi ngjitjen në qiell ditën e shtunë ora 10:00 deri në 12:00 dhe do të ri ngjitet e ulet pasdite nga ora 20:00 deri në 22:00. E më pas do të ringjitet sërisht ditën e Dielë paradite në orën 10:00 deri në 12:00.

Balona me Gaz

Balona e madhe me gaz, do të pozicionohet në qendrën e qytetit dhe do tu japë mundësinë të pranishmëve të shijojnë bukurinë e qytetit të Përmetit, gjatë ngritjes dhe uljes së komanduar.
Balona do të nisi ngjitjen në qiell ditën e shtunë ora 10:00 deri në 12:00 dhe do të ri ngjitet e ulet pasdite nga ora 20:00 deri në 22:00. E më pas do të ringjitet sërisht ditën e Dielë paradite në orën 10:00 deri në 12:00.

Hipizëm

Funky Guest House and Adventures do t’i bashkohen festivalit me aktivitetin e tyre, ecje me kalë. Bazuar në eksperiencën e kalorësve, ata do të zgjedhin shtegun që do të ndiqni, por më i preferuari është krah kanionit të bukur të Lengaricës, i cili është një shteg i vjetër që lidhte disa fshatra të zonës në kohët e lashta. Në këto shtigje do të kaloni peizazhe të bukura, do të vizitoni fshatrat e vjetra, kishat, luginat, burimet ku do të ndalemi për një pushim të shkurtër për disa meze, fruta dhe verë vendase. Pas udhëtimit, ju mund të shijoni banjat termale të cilat janë 20 minuta larg qytetit tonë ku mund të pushoni në pishina dhe të eksploroni kanionin.
Çmimi për ecjet me kalë është €40 për person.
Per çdo pyetje apo rezervim:

Kulinaria & Artizanati

Panairi i artizanatit dhe kulinarisë, do të mbahet në sheshin e qytetit përballë godinës së bashkisë me stendat e organizuara dedikuar artizanatit dhe kulinarisë.
Do të jenë të pranishëm rreth 20 artizanë nga qyteti i Përmetit, Tiranës, Gjirokastrës dhe qyteteve të tjera. Panari do të hapet pasditen e së premtes datë 28 Prill ora 18:00 dhe do rihapet sërisht paradite datë 29 dhe 30 nga ora 10:00 deri në orën 20:00.

Kulinaria & Artizanati

Panairi i artizanatit dhe kulinarisë, do të mbahet në sheshin e qytetit përballë godinës së bashkisë me stendat e organizuara dedikuar artizanatit dhe kulinarisë.
Do të jenë të pranishëm rreth 20 artizanë nga qyteti i Përmetit, Tiranës, Gjirokastrës dhe qyteteve të tjera. Panari do të hapet pasditen e së premtes datë 28 Prill ora 18:00 dhe do rihapet sërisht paradite datë 29 dhe 30 nga ora 10:00 deri në orën 20:00.

Çiklizëm

Turet me bicikleta në qytetin e Përmetit por dhe në destinacione të tjera do të ofrohen për vizitorët përgjatë tre ditëve të festivalit. Bicikletat do të vihen në dispozicion në qendrën e qytetit dhe do të kenë një kosto prej 250 lekë/orë.

Gjithashtu këtij aktiviteti do t’i bashkohet dhe Dy Rrotaku.
Dy Rrotaku do niset nga Tirana dhe do të mbërrijë në qytetin e Përmetit pasditen e së shtunës. Fillimisht do të shkojnë deri në Berat me automjet, më pas aty do të fillojë rruga me biçikletë nga Droboniku i Beratit e më pas fshati i Muzakajve, Zhitomin e Madh, Urën e Vokopolës, Bubës, Këlcyrë dhe më pas destinacioni përfundimtar, Përmeti (intenerari do të përshkohet nga rruga e vjetër Berat-Janinë). E gjitha kjo një rrugë prej 80 kilometrash dhe 1000m ngjitje. Do ndahen në dy grupe, njëri grup do të përshkojë të gjithë rrugën, ndërkohë grupi tjetër nëqoftëse ndjen lodhje do mund të vazhdojë pjesën tjetër të mbetur të rrugës me automjetin që i pret në Këlcyrë. Ditën e dielë do të kryhet rruga nga qendra e qytetit deri në Banjat e Bënjës, intenerear ky i cili është i hapur për nivele të ndryshme, profesionistë dhe amatorë. Pjesëmarrësit duhet të jenë mbi moshën 20 vjec dhe të pajisur me gjithë elementët e sigurisë sic është kaska mbrojtëse.
Për çdo pyetje apo rezervim:

Kampionati i Shahut

Këtë vit në festivalin Vjosa n’Fest do të mbahet kampionati i shahut në të cilin do të aktivizohen të rinj vendas.
Kampionati do të zhvillohet nga ora 17:00 deri në orën 18:00, ditën e Premte dhe do të vazhdojë sërisht ditën e shtunë datë 29 nga ora 16:00 deri në orën 17:00 si dhe ditën e Dielë në orën 12:30 deri në orën 13:30 për të shpallur fituesin.

Per çdo pyetje apo rezervim:

Kampionati i Shahut

Këtë vit në festivalin Vjosa n’Fest do të mbahet kampionati i shahut në të cilin do të aktivizohen të rinj vendas.
Kampionati do të zhvillohet nga ora 17:00 deri në orën 18:00, ditën e Premte dhe do të vazhdojë sërisht ditën e shtunë datë 29 nga ora 16:00 deri në orën 17:00 si dhe ditën e Dielë në orën 12:30 deri në orën 13:30 për të shpallur fituesin.

Per çdo pyetje apo rezervim:

Gara me Motorra

Enduro Tours and School ofron guida me motor në ujërat termale të Bënjës, Përmet. Guida zgjat 2 orë dhe do të keni mundësinë të provoni një aventurë të paharrueshme dhe të veçantë.
Si kurrë më parë në Shqipëri, Enduro Tours and School e bën të mundur këtë eksperiencë.

Vendndodhja: Banjat e Bënjës, Përmet
Çmimi: 50 € për motoçikletë
Të përfshira në çmim:
• Yamaha Tenere 700 cc
• Veshje Moto
• Karburant
• Udhëzues udhëtimi

Per çdo pyetje apo rezervim:

Trekking

Treva e Përmetit ofron bukuri të mrekullueshme natyrore që mbeten akoma të paprishura dhe ndër këto janë fshatrat piktoreskë të Lipës, Leusës e Lëshicës të cilat ndodhen në shpatet e malit të Dhëmbelit.
Emri: Trekking në Fshatrat Lipë, Leusë e Lëshicë
Lloji: ekskursion me makina 4×4 e trekking, të shoqëruar me guida të çertifikuara
Niveli i vështirësisë: i ulët
Çmimi: 30 euro/personi
Çmimi përfshin: eskursion me makina 4×4 e trekking, guida e çertifikuar, foto e video, dreka me vete.

Trekking Fshati Buhal
Treva e Përmetit ofron bukuri të mrekullueshme natyrore që janë ende të paprekura dhe midis tyre është edhe fshati piktoresk i Buhalit, i cili ndodhet në shpatin e malit të Dhëmbelit. Eskursioni është i përshtatshëm për të gjithë njerëzit që e duan natyrën e paprekur, pjesën rurale dhe trekking.
Emri: Trekking në Fshatin Buhal
Lloji: ekskursion me makina 4×4 e trekking, të shoqëruar me guida të çertifikuara
Niveli i vështirësisë: i ulët Çmimi: 25 euro/personi

Per çdo pyetje apo rezervim:

Trekking

Treva e Përmetit ofron bukuri të mrekullueshme natyrore që mbeten akoma të paprishura dhe ndër këto janë fshatrat piktoreskë të Lipës, Leusës e Lëshicës të cilat ndodhen në shpatet e malit të Dhëmbelit.
Emri: Trekking në Fshatrat Lipë, Leusë e Lëshicë
Lloji: ekskursion me makina 4×4 e trekking, të shoqëruar me guida të çertifikuara
Niveli i vështirësisë: i ulët
Çmimi: 30 euro/personi
Çmimi përfshin: eskursion me makina 4×4 e trekking, guida e çertifikuar, foto e video, dreka me vete.

Trekking Fshati Buhal
Treva e Përmetit ofron bukuri të mrekullueshme natyrore që janë ende të paprekura dhe midis tyre është edhe fshati piktoresk i Buhalit, i cili ndodhet në shpatin e malit të Dhëmbelit. Eskursioni është i përshtatshëm për të gjithë njerëzit që e duan natyrën e paprekur, pjesën rurale dhe trekking.
Emri: Trekking në Fshatin Buhal
Lloji: ekskursion me makina 4×4 e trekking, të shoqëruar me guida të çertifikuara
Niveli i vështirësisë: i ulët Çmimi: 25 euro/personi

Per çdo pyetje apo rezervim:

Rafting në Lumin Vjosa

Lumi Vjosa është një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë.
Ai hyn në territorin shqiptar në pikën kufitare të Tre Urave dhe përshkruan Bashkinë Përmet dhe Këlcyrë deri në pikën e bashkimit me lumin e Zagorisë dhe Lumin Drino të cilët i bashkohen Vjosës në territorin e Bashkisë Tepelenë dhe më pas vazhdon rrjedhën deri në grykëderdhjen e tij në detin Adriatik.
Kjo pjesë e lumit ofron mundësi të shkëlqyera për rafting dhe forma të tjera të sporteve ujore.
Lloji: rafting me gomone 6 ose 8 vendëshe, shoqëruar nga guidë profesionale i çertifikuar në nivel europian
Niveli i vështirësisë: mesatar
Çmimi: 35 Euro/personi
Çmimi Përfshin: transportin, pajisjet personale për rafting, guidë rafting, foto e video.
Per çdo pyetje apo rezervim:

Kampionati i Basketbollit

Datë 30 prill , ora 11, në pallatin e Sportit Përmet do të zhvillohen 2 ndeshje basketbolli të ekipeve femra dhe meshkuj shkollave 9 vjeçare të “Nonda Bulka” dhe “Meleq Gostishi”.

Kampionati i Basketbollit

Datë 30 prill , ora 11, në pallatin e Sportit Përmet do të zhvillohen 2 ndeshje basketbolli të ekipeve femra dhe meshkuj shkollave 9 vjeçare të “Nonda Bulka” dhe “Meleq Gostishi”.

Kamping

Çadër për 4 persona: 600L personi

Çadër për 3 persona: 800L personi

Çadër për 2 persona: 1000L personi

Per çdo pyetje apo rezervim:

Konkursi i Fotografisë

Postoni fotot tuaja nga eventet e “Vjosa n’fest” deri në datë 29, ora 19:00.
Do të përzgjidhen 10 prej tyre ku vetëm njëra do jetë fituese, e cila do të shpallet ditën e Diel në koncertin e datës 30 Prill. Përzgjedhja e fituesit do të bëhet nga “liket” e cila do të jetë fotoja që merr më shumë “like” për 24 orë.

Fituesi mund të marrë një dhuratë të mundësuar nga “artizanes” ose do të perzgjidhet si imazh për spotin publicitar të “Vjosa n’fest” të edicionit të ardhshëm i cili do te jetë më shpejt nga se e mendoni …

Me hashtagët: #vjosanfest2 #vjosanfest

Konkursi i Fotografisë

Postoni fotot tuaja nga eventet e “Vjosa n’fest” deri në datë 29, ora 19:00.
Do të përzgjidhen 10 prej tyre ku vetëm njëra do jetë fituese, e cila do të shpallet ditën e Diel në koncertin e datës 30 Prill. Përzgjedhja e fituesit do të bëhet nga “liket” e cila do të jetë fotoja që merr më shumë “like” për 24 orë.

Fituesi mund të marrë një dhuratë të mundësuar nga “artizanes” ose do të perzgjidhet si imazh për spotin publicitar të “Vjosa n’fest” të edicionit të ardhshëm i cili do te jetë më shpejt nga se e mendoni …

Me hashtagët: #vjosanfest2 #vjosanfest

Filma

Programet:
Dita 1:
Filmi i Diplomës “Home Sweet Home” nga Valon Bajgora – 2008 (20 min)
Filmi “Zgjoi” nga Blerta Basholli – 2021 (84 min) – Producenti Valon Bajgora

Dita 2:
Filmi i Diplomës “Nëse…” nga Florenc Papas – 2013 (17 min 44s)
Filmi “Derë e hapur” nga Florenc Papas – 2019 (78 min)

Dita 3:
Përzgjedhje filma studentësh ndër vite 2007-2022 (90 min)

Programi i filmave për fëmijë